Важни изисквания за вашата безопасност
Бутилките трябва да се пълнят с газ до 2/3 от максималното възможно количество, като контрола за допустимост е необходимо да се извършва на тегловен принцип.
Не се допуска бутилки за газ с обем над 5 dm3 да се превозват с обществен транспорт.
Бутилките с газ трябва да отстоят:
▪ от отоплителни радиатори - най-малко на 1 m;
▪ от съоръжения със скрит пламък - най-малко на 1,5 m;
▪ от камини, пещи и други източници с открит огън - най- малко на 5 m.
Самите бутилки, като съдове под налягане, трябва да се проверяват чрез хидравлично изпитване поне веднъж на 5 години, за което изпитване се поставя съответното обозначение.
Гъвкавите присъединяващи маркучи (захранващи шлангове) трябва да са сертифицирани за работа с пропан-бутан, да имат съответната маркировка за срок на експлоатация и да не са по-дълги от 1,5 метра. При всеки монтаж на нова бутилка оглеждайте гъвкавия маркуч – да не се прегъва, да не се нагрява, да не е прекъснат на мястото на скрепителните скоби. Производителите препоръчват гъвкавите маркучи да се подменят на всеки 2 години.
Редуцир-вентила на бутилката трябва да осигурява херметичност, а това е така само, ако е поставен правилно и мембраната и гуменото уплътнение са в изправност. Вентилите се проверяват на всеки 5 години.
Газовите печки, бойлери и всички други уреди и инсталации се монтират от сертифицирани фирми. В процеса на експлоатация те подлежат на проверка от специализирани сервизни фирми, оторизирани от държавните органи за технически надзор, минимум един път годишно.
Комините на газовите уреди се почистват, както следва:
▪ тухлените комини на газови водонагреватели и газови уреди за готвене в обществено обслужващи сгради - на всеки 3 месеца;
▪ комини, изработени от огнеупорни материали (азбестоциментови и керамични тръби или огнеустойчив бетон) или облицовани отвътре с метална обшивка - на всеки 12 месеца;
▪ всички други комини (на отоплителни печки, котли и др.) - в началото на отоплителния сезон.
Гаражите за автомобили с автомобилна газова уредба (АГУ) трябва да имат постоянно действаща вентилация, а за подземните гаражи се изисква:
▪ вентилация най-малко с трикратен въздухообмен за 1 h;
▪ автоматично задействаща се аварийна вентилация във взривозащитено изпълнение;
▪ газсигнализатори.
Сигнализаторите за газ се проверяват от орган за контрол, акредитиран от Изпълнителна агенция "Българска служба по акредитация", най-малко веднъж на 12 месеца.
Разглобяемите съединения на монтираните в помещения газови съоръжения и инсталации се проверяват при работно налягане на газа с пенообразуващо вещество или с газсигнализатор, най-малко веднъж на 3 месеца.
Заземителните инсталации на газовите съоръжения и инсталации се проверяват веднъж годишно, както и след всеки ремонт или преустройство.
Ремонтирането, поддържането и преустройването на газови съоръжения, газови инсталации, газопроводи, горивни уредби, газови уреди, АГУ и бутилкови инсталации се извършват от лица, получили разрешение за извършване на такава дейност от председателя на ДАМТН или от оправомощени от него длъжностни лица от ГД "ИДТН".